DOBRE RADY

Oczywiście nie ma złotego środka na wygrywanie w zakładach bukmacherskich, jednak są kwestie, których uwzględnienie na pewno pomoże zminimalizować ryzyko przegranej (lub jej wymiar).


 

* NIE MA PEWNIAKÓW !!! - to jest stwierdzenie, które każdy gracz powinien przyjąć do wiadomości na początku swojej przygody z  "bukmacherką". Nie będziemy tu podawać konkretnych przykładów, ale na pewno każdy z nas pamięta wiele sytuacji (w różnych dyscyplinach) kiedy to zdecydowany faworyt nie odniósł zwycięstwa chociaż wydawało się to pewne.


* Ustal kapitał jaki przeznaczysz na grę (tzw. bankroll). Dobierz go odpowiednio do swoich możliwości finansowych. Powinien on być
na takim poziomie, że nawet w przypadku przegrania wszystkiego (co niestety w przypadku graczy początkujących jest właściwie pewne) nie wpłynie to negatywnie na Twój domowy budżet.


NIGDY NIE POŻYCZAJ PIENIĘDZY ŻEBY GRAĆ !!!

 

 

* Graj gdy jesteś wypoczęty, zrelaksowany, w dobrym nastroju – tylko wtedy możesz się naprawdę skoncentrować na zadaniu.

 

 

* Ustal maksymalny limit czasu jaki chcesz poświęcić na grę (w ciągu dnia, tygodnia czy miesiąca) i się tego konsekwentnie trzymaj.

 

 

* Analogicznie ustal maksymalny limit pieniędzy jaki możesz przegrać (w ciągu dnia, tygodnia czy miesiąca) i się tego konsekwentnie trzymaj. Po znaczącej przegranej zawsze dobrze zrobić sobie przerwę. Granie tuż po przegranej (najczęściej żeby się szybko odegrać) z reguły kończy się podejmowaniem pochopnych i nieprzemyślanych decyzji, a w konsekwencji tego – jeszcze większa przegraną.

 

 

* Prowadź statystyki, kontroluj swoją grę. Jednym zdaniem – ucz się i wyciągaj wnioski.

 

 

* Jeżeli chcesz zajmować się zakładami bukmacherskimi w dłuższej perspektywie czasu – możesz pomyśleć o założeniu konta u kilku bukmacherów – pozwoli to wybierać najlepsze kursy na poszczególne zdarzenia lub korzystać z różnego rodzaju bonusów oferowanych praktycznie przez każdą firmę zajmującą się zakładami wzajemnymi.

 

 

* Jeżeli chcesz grać kupony składające się z kilku zdarzeń – pamiętaj, że nie musisz szukać ich wszystkich w ofercie z jednego dnia. Zdecydowanie łatwiej jest wyszukać kilka interesujących zakładów w ofercie tygodniowej lub nawet dłuższej. Lepiej czekać dłużej na wygraną niż krócej na przegraną.

 

 

* Jeżeli masz złą passę – zrób przerwę.

 

 

* Jeżeli udział w zakładach bukmacherskich jest dla Ciebie źródłem smutków, frustracji, nerwów – poszukaj innego zajęcia i przestań grać w ogóle.

CZEGO NIE ROBIĆ

* Nie graj gdy jesteś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających – podejmujesz wtedy nieprzemyślane decyzje (najczęściej bardzo ryzykowne i o niskim prawdopodobieństwie wygranej)

 

 

* Nie traktuj grania u bukmachera jako formy zarabiania pieniędzy. Oczywiście są zawodowi gracze, którzy potrafią się utrzymywać z tej działalności – jednak oni raczej nie trafiają na naszą stronę.

 

 

* Nie obstawiaj z nudów. W takiej sytuacji na pewno można znaleźć ciekawsze zajęcie (np. sport czy spotkanie z przyjaciółmi).

 

 

* Nigdy nie stawiaj wszystkiego co masz. Stawkowanie jest rzeczą indywidualną i uzależnioną od wielu okoliczności. Niech jednak da Ci do myślenia fakt, że zawodowi gracze stawiają z reguły nie więcej niż 5% swojego budżetu.


* Nie odgrywaj się od razu po przegranej – z reguły kończy się to pochopnymi decyzjami i w efekcie powiększeniem przegranej kwoty.


 

* Nie graj „na siłę” jeżeli nie ma zdarzeń godnych uwagi. Lepiej nie obstawiać w ogóle (i nie wygrać) niż typować jakieś egzotyczne ligi czy wydarzenia (i przegrać).


 

* NIGDY NIE POŻYCZAJ PIENIĘDZY ŻEBY GRAĆ !!!


* Nie obstawiaj zdarzeń „live” jeżeli nie śledzisz meczu na żywo.


* Nie licz na szczęście – on tu nie ma nic do rzeczy. W dłuższej perspektywie (tak jak np. w pokerze) istotne jest podejmowanie dobrych decyzji.

 

 

* Nie typuj gdy się spieszysz, masz zły nastrój, jesteś zdenerwowany lub smutny. Żebyś mógł podejmować jak najlepsze decyzje nie może Cię nic rozpraszać.

 

 

* Nie obstawiaj tego samego zdarzenia na kilku kuponach. W przypadku niepowodzenia – wszystkie będą przegrane.

 

 

* Znajdź niszę. Nie możesz znać się na wszystkim. Wybierz sobie dyscyplinę w której czujesz się najpewniejszy (w przypadku gier zespołowych można skupić się na jednej lub kilku ligach) i spróbuj zostać specjalistą. Im bardziej niszowy sport tym lepiej – w przypadku takich sportów (np. curling, krykiet, dart) często możesz mieć większa wiedzę na temat konkretnego wydarzenia niż bukmacher (a wiedza przekłada się na dobre decyzje).

 

 

* Nie obstawiaj pojedynczych kuponów (tzw. singli) z niskimi kursami (np. 1,20). Biorąc jeszcze pod uwagę podatek (12% stawianej kwoty) – nie ma to żadnego ekonomicznego sensu.

 

PAMIĘTAJ: NIE MA PEWNIAKÓW !!!


* Nie obstawiaj kuponów składających się ze zbyt wielu zdarzeń (tzw. taśm). Jeśli chodzi o to zagadnienie to każdy ma swoją teorię ale naszym zdaniem maksymalna liczba zdarzeń na jednym kuponie to 3.

 

 

* Przy obstawianiu nie kieruj się „sercem”. Tu nie ma miejsca na sentymenty. Stawiamy tylko i wyłącznie w oparciu o aktualną dyspozycję, umiejętności czy okoliczności zdarzenia – nigdy w oparciu o sympatie kibicowskie.

 

 

* Nie stawiaj na egzotyczne ligi i zdarzenia. W przypadku wydarzeń w których uczestnicy zarabiają za udział relatywnie niskie sumy pieniędzy – prawdopodobieństwo oszustwa jest zdecydowanie wyższe.

 

Np. dużo większe prawdopodobieństwo oszustwa wystąpi w turnieju tenisowym niskiej rangi (np. ITF w którym pula nagród to 15.000 $) niż w rozgrywkach Wielkiego Szlema – gdzie za wygranie jednego meczu można już wygrać 50.000 $.


 

* Nie obstawiaj sportów wirtualnych – to już w ogóle loteria.

ZAKŁADY LIVE

SERWISY Z TYPAMI

LEGALNY BUKMACHER

W sieci jest dostępnych wiele systemów bukmacherskich (systemów stawkowania). Nie będziemy ich tu wszystkich opisywać. Odniesiemy się tylko do dwóch:

-
PROGRESJA – system ten polega na obstawianiu ciągu zdarzeń gdzie stawka postawiona na dane wydarzenie jest uzależniona od wyniku poprzedniego zakładu. Popularnym jest wybranie jednej drużyny piłkarskiej i typowanie co kolejkę jej remisu. W przypadku innego wyniku niż remis – w kolejnej kolejce zwiększamy stawkę (np. trzykrotnie). Gdy trafimy remis – wracamy do stawki początkowej. I w ten sposób kontynuujemy typowanie.

 

W ramach tego systemu w przypadku kilku niepowodzeń z rzędu stawka rośnie wykładniczo do nieproporcjonalnie wysokich kwot (w porównaniu do wkładu początkowego) – i z reguły kończy się bankructwem.

 

W teorii jest to system prawie pewny – jednak w praktyce wymaga to nieograniczonych środków.

 

Przykład:
- Jeżeli Twoja stawka początkowa to 10 złotych – w przypadku remisu (kursy z reguły lekko powyżej 3) otrzymujesz zwrot ok. 30 złotych (zysk 20 złotych).

 

- Jednak wystarczy, że przez 5 kolejek z rzędu wybrana drużyna nie osiąga remisu (co nie jest wcale małoprawdopodobne) to Twoja inwestycja wygląda następująco:
10 + 30 + 90 +270 + 810 = 1.210 złotych

Czy kogoś kto ma budżet na grę na poziomie 1.210 złotych będą satysfakcjonowały wygrane rzędu 20 złotych raz w tygodniu (z reguły zespoły grają jedną kolejkę w tygodniu)? Niech każdy odpowie sobie sam – uwzględniając jednak, że wcale nie jest powiedziane, że remis musi paść w przeciągu 5 kolejek.

 


SUREBETY – polegają na obstawieniu dwóch (przeciwstawnych) zakładów u dwóch różnych bukmacherów z uwzględnieniem takich kursów żeby bez względu na wynik uzyskać zysk (najczęściej kilka procent).

 

Przykład teoretyczny (tenis):
- gra zawodnik A z zawodnikiem B;

 

- kursy u bukmachera X wynoszą:
* 2,1 na zwycięstwo zawodnika
A;
* 1,8 na zwycięstwo zawodnika
B;

- kursy u bukmachera
Y wynoszą:
* 1,8 na zwycięstwo zawodnika
A;
* 2,1 na zwycięstwo zawodnika
B;

 

Zatem u bukmachera X obstawiamy zwycięstwo zawodnika A, a u bukmachera Y obstawiamy zwycięstwo zawodnika B i niezależnie od wyniku meczu cieszymy się (relatywnie małą ale pewną) wygraną.
 

W praktyce:
- bardzo ciężko znaleźć takie różnice kursowe;
- żeby zysk był satysfakcjonujący należy stawiać relatywnie duże kwoty;
- w przypadku gry u legalnego bukmachera (sugerujemy grę tylko u takich) – podatek sprawi, że uzyskanie zysku będzie jeszcze trudniejsze, o ile w ogóle możliwe;

- bukmacherzy obserwują swoich graczy i gdy widzą, że ktoś zaczyna pogrywać surebety – szybko limitują takich graczy;



Ponadto na stronach bukmacherów istnieje również możliwość zawierania ZAKŁADÓW SYSTEMOWYCH (np. 2z3, 3z5 itd.). Pozwalają one na minimalizowanie ryzyka całkowitej przegranej. Typując w ten sposób kilka zdarzeń, możesz wygrać pomimo tego, że nie wszystkie typy były trafione.

Mimo iż wygląda to na ukłon ze strony bukmachera w kierunku gracza (w końcu gracz może popełnić błąd) to można być pewnym, że to rozwiązanie tak naprawdę jest korzyst.ne dla bukmachera

 

PODSUMOWUJĄC:

Każdy powinien przeanalizować poszczególne systemy i sprawdzić który ewentualnie będzie odpowiedni do budżetu, stylu gry, sposobu stawkowania czy częstotliwości typowania danego gracza. Oczywiście w przypadku systemów – ewentualna wygrana również uzależniona jest od skuteczności typów. Możemy być pewni – bukmacher dysponuje lepszymi programami i specjalistami by się przed systemami „bronić” i dlatego w naszej opinii lepiej skoncentrować się na dobrej analizie i obstawiać proste zakłady niż skupiać się na wymyślnych systemach.

SYSTEMY

Praktycznie wszyscy bukmacherzy maja w swojej ofercie zakłady typu „live”. Umożliwiają one typowanie na różne elementy danych zdarzeń w trakcie gdy one już trwają. W trakcie rywalizacji kursy zmieniają się w zależności od przebiegu wydarzenia.

 

Ogólnie nie jesteśmy zwolennikami obstawiania tego typu zakładów gdyż zbyt dużą rolę mogą odgrywać tu emocje gracza, a zbyt małą racjonalna analiza. Jeśli jednak zdecydujesz się na granie w ten sposób pamiętaj o kilku ważnych warunkach:
 

- nie obstawiaj „live” meczów których nie oglądasz; (kursy rosną, Ty obstawiasz, a dopiero po chwili widzisz, że jest to efekt np. czerwonej kartki lub kontuzji);
 

- nie typuj zdarzeń „live” szczególnie korzystając tylko z aplikacji na telefon (wtedy analiza jest już w ogóle minimalna uwzględniając czas jaki mamy na podjęcie decyzji);
 

- jeśli przegrasz zakład „live” to nie próbuj odgrywać się w tym samym czasie. W ten sposób (stawiając bez uprzedniej analizy) łatwo przegrać dużą część budżetu jakim dysponujemy;

 

 

CASH OUT – jest to funkcja występująca nie tylko w zakładach „live” jednak tu jest najczęściej wykorzystywana. Daje ona możliwość wypłacenia części potencjalnej wygranej jeszcze przed końcowym rozstrzygnięciem danego zdarzenia (lub kuponu).

Pytanie numer 1:
Czy bukmacher pozwali Wam wypłacić część potencjalnego zysku gdy wszystko wskazuje na to, że Wasz kupon będzie wygrany (zatem wypłaci Wam mniej niż musiałby wypłacić po zakończeniu zdarzenia)?

 

Odpowiedź numer 1: Oczywiście, że tak.

 

 

Pytanie numer 2:
Czy bukmacher pozwali Wam wypłacić część potencjalnego zysku gdy wszystko wskazuje na to, że Wasz kupon będzie przegrany (zatem wypłaci Wam cokolwiek jako alternatywę do braku wypłaty w przypadku zakończeniu zdarzenia Waszą przegraną)?

 

Odpowiedź numer 2: Oczywiście, że nie.

 

 

Zatem CASH OUT to kolejne narzędzie, które daje graczom fałszywe poczucie bezpieczeństwa, a tak naprawdę jest sposobem na pobranie kolejnej marży za ten sam zakład. Nie polecamy korzystać z tej funkcji.

ZAKŁADY LIVE

W internecie jest wiele serwisów, które oferują typy bukmacherskie wraz z mniej lub bardziej rozbudowanymi analizami. Możemy je podzielić na:
 

a) darmowe – tutaj dominują fora otwarte na których każdy (po zalogowaniu) może podać swój typ. Są to raczej miejsca pełne amatorów, młodziezy ale również trolli. Wystarczy przeanalizować historie poszczególnych miejsc tego typu by przekonać się, że większą skuteczność trafień często można uzyskać przy pomocy rzutu monetą.


Nie twierdzimy, że wchodzenie na takie fora jest stratą czasu – można niekiedy uzyskać tam interesujące informacje. Jednak podanych tam typów nie należy kopiować bezrefleksyjnie.

 

b) płatne - są to najczęściej zamknięte fora do których dostęp otrzymuje się po dokonaniu opłaty. Niektórzy typerzy wysyłają po prostu typy na maila osobom, które wykupiły tzw. abonament lub pojedynczą podpowiedź.

 

Osoby oferujące tego typu usługi najczęściej udają „super fachowców” lub twierdzą, że mają pewne informacje ze źródeł zbliżonych do zawodnika czy drużyny.

 

Zastanówcie się Państwo czy gdyby ktoś miał naprawdę pewne informacje dotyczące jakiegoś zdarzenia to czy dzieliby się nimi za jakieś drobne sumy (np. 50 / 100 złotych) ryzykując przy tym, że w efekcie obstawiania danego typu kursy będą spadać lub zdarzenie zostanie w ogóle wycofane (bukmacherzy robią tak gdy na jakieś zdarzenie jest nieproporcjonalnie dużo zakładów). Nie wspominając o konsekwencjach karnych jakie mogą za coś takiego grozić. Jak ktoś ma pewne typy to je gra, a nie się nimi dzieli.

 

Często by się uwiarygodnić – serwisy tego typu publikują zdjęcia kuponów (oczywiście wygranych) z poprzednich dni – proszę w to nie wierzyć. Stworzenie takiego zwycięskiego kuponu to dla osoby w przeciętnym stopniu zaznajomionej z obsługą komputera nie więcej niż kilka minut pracy.

 

Czasem można trafić na ogłoszenia w stylu: „jeżeli typ nie będzie trafiony – zwracamy pieniądze”. Niby super, tylko co z tego, że ktoś Ci zwróci kwotę np. 50 złotych (za które kupiłeś taki typ) jeżeli sugerując się jego zdaniem postawiłeś na wskazane zdarzenie np. 1.000 złotych i przegrałeś.

SERWISY Z TYPAMI

LEGALNY BUKMACHER

W Polsce zakłady wzajemne (tzw. zakłady bukmacherskie) legalnie mogą odbywać się wyłącznie na podstawie Ustawy o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 r. (wraz z późniejszymi zmianami).

 

My sugerujemy by korzystać tylko i wyłącznie z firm bukmacherskich, które działają na podstawie zezwolenia Ministra Finansów na działalność związaną z zakładami wzajemnymi. Oto kilka powodów przemawiających za tym:
 

- Jeżeli masz jakieś wątpliwości bądź uwagi do działań bukmachera to możesz skontaktować się z działem pomocy (telefonicznie lub przez czat) w języku polskim. Większość nielegalnych (wg polskiego prawa) bukmacherów daje możliwość kontaktu tylko w języku angielskim i przy pomocy numeru telefonu usytuowanego w jakimś egzotycznym miejscu – więc jeżeli bariera językowa nie przeszkodzi Ci w kontakcie z nimi to jest duża szansa, że zrobi to koszt połączenia telefonicznego.

 

- Zawierasz zakład z podmiotem polskim, który musi stosować się do polskiego prawa. W przypadku konfliktu – możesz pozwać takiego bukmachera i liczyć na proces w naszym kraju, w oparciu o polskie przepisy. Większość nielegalnych (wg polskiego prawa) bukmacherów ma siedziby w jakiś egzotycznych miejscach (np. Giblartar, Curacao, Antigua i Barbuda) i możesz być pewien, że jeżeli nie zechcą – to nic od nich nie wyegzekwujesz.

 

- W przypadku większych wygranych „zagraniczny” bukmacher często szuka pretekstu by nam jej nie wypłacić (i często po prostu tego nie robi, a my nie mamy żadnych narzędzi by odzyskać należne nam pieniądze). W przypadku legalnego (wg polskiego prawa) bukmachera nie będzie takiego problemu.

 

- Polski bukmacher musi przestrzegać polskich przepisów np. dotyczących RODO. Należy mieć na uwadze, że zakładając konto u bukmachera przekazujemy mu bardzo wiele wrażliwych danych (poza wszelkimi danymi adresowymi również skany dokumentów czy dane kart płatniczych). Lepiej żeby takie dane nie trafiały w miejsca niepewne gdyż mogą zostać wykorzystane do celów niezgodnych z prawem i w efekcie przynieść nam dużo kłopotów.

 

- Lepiej wspierać polskich przedsiębiorców niż tych z zagranicy. Część z tych pieniędzy (poza tym, że z podatków wspiera budżet państwa) w ramach umów sponsorskich jest przekazywana np. klubom sportowym.

 

- Ten argument dla wielu może być mało istotny, jednak grając u tzw. legalnych bukmacherów wspieramy również budżet naszego państwa.

 

PODATKI:

 

To najbardziej drażliwy temat jeśli chodzi o granie u legalnych (wg polskiego prawa) bukmacherów. Nie da się ukryć, że ustawodawca ustanowił je na takim poziomie, że bardzo utrudnił wzbogacanie się na zakładach wzajemnych. Wyróżniamy tu 2 rodzaje:
 

a) Podatek obrotowy w wysokości 12% od każdego postawionego zakładu (niezależnie czy wygranego czy przegranego). Mimo iż 12% może wydawać się nieduża stawką – w kontekście zakładów wzajemnych jest to bardzo istotna wartość. To ta danina jest powodem dla którego gracze zawodowi próbują wszelkich sposobów by grać na serwisach zarejestrowanych poza Polską i uniknąć w ten sposób płacenia tak wysokich należności podatkowych.

 

b) Podatek dochodowy w wysokości 10% (tylko w przypadku pojedynczej wygranej wyższej niż 2280 złotych).

 

Ta danina nie budzi już tak dużych kontrowersji gdyż:

- łatwiej oddać 10% od wygranej ponieważ i tak jest się „do przodu”,

- można jej uniknąć dzieląc stawiane kwoty na większą liczbę kuponów (tak by ewentualna wygrana na każdym z nich nie przekroczyła 2280 złotych).

 

Mimo iż mamy świadomość, że powyższe podatki bardzo istotnie wpływają na pomniejszenie potencjalnych wygranych to namawiamy wszystkich graczy do korzystania z tzw. legalnych bukmacherów by żyć w zgodzie z obowiązującym prawem.

fundacja@grambezpiecznie.pl

O FUNDACJI

ZAKŁADY BUKMACHERSKIE

GRY VIDEO

POMOC SPECJALISTÓW

KONTAKT

ZAKŁADY BUKMACHERSKIE

DOBRE RADY

CZEGO NIE ROBIĆ

SYSTEMY